Załóż indywidualne konto na stronie i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów dostępnych tylko dla osób zarejestrowanych
zamknij
Blog

CO ZROBIĆ, GDY JESTEŚMY PRZEMĘCZENI??

Autor: Paweł Głuchowski
27/03/2018

WSPARCIE REGENERACJI, NIWELOWANIE STRESU, WSPOMAGANIE MYŚLENIA i SKUPIENIA

Temat ten kieruję zarówno do osób trenujących, jak i biernych fizycznie, ponieważ problem przemęczenia dotyczy każdego z nas. Stan przemęczenia NIE JEST CZYMŚ NORMALNYM ani czymś, do czego trzeba się przyzwyczaić, pracując na co dzień. Mogę śmiało stwierdzić, że większość osób, którym pomagam w osiągnięciu wymarzonej sylwetki i poprawie zdrowia, potrzebuje najpierw wsparcia w poprawie samopoczucia, regulacji pracy układu nerwowego.

Co należałby zrobić?

  1. Wyreguluj pracę UKŁADU NERWOWEGO, METABOLIZMU, POZIOM KORTYZOLU, WESPRZYJ GOSPODARKĘ CUKROWĄ. To główne elementy problematyczne i wpływające (przy niewłaściwym funkcjonowaniu) negatywnie na nasze samopoczucie.
  2. Zwiększ ilość dostarczanych elektrolitów. Pamiętaj, że za regenerację – zarówno mięśniową, jak i umysłową – odpowiadają składniki utrzymujące odpowiedni poziom nawodnienia. Sód, magnez, potas są do tego niezbędne. Czujesz dużą obolałość potreningową? Zastanów się, czy przyjmujesz odpowiednią ilość soli w diecie. Pamiętaj też, że sam mózg to w 90% woda.
  3. Wejdź na dodatni bilans kaloryczny. Ujemny bilans = niedobór energii, który utrzymywany przez zbyt długi czas, na zbyt dużym deficycie, prowadzi do dużych niedoborów energii. To wpływa na dalszą pracę metabolizmu poprzez osłabienie działania hormonów za to odpowiedzialnych. Zadbaj o jakościowe dożywienie organizmu, jeśli chcesz się czuć lepiej. Pamiętaj że popularna metoda masa – redukcja, to nie tylko sposób sportowców na utrzymanie progresu, lecz także potrzeba organizmu.
  4. Popraw swój metabolizm. Twoje organelle komórkowe (mitochondria) mogą produkować określoną ilość energii. Przy załamaniu metabolicznym dostają sygnał do ograniczenia produkcji ATP, stąd poziom energetyczny jest dla Ciebie za niski – odczuwasz braki energetyczne, przemęczenie. Jak zadbać o metabolizm? Treningiem, dietą i suplementacją.
  5. Stosuj suplementy wspomagające metabolizm. Jak napisałem wyżej: możemy „zmusić” nasze mitochondria do bardziej wytężonej pracy: koenzym Q10, PQQ, ubiquinol znakomicie pobudzą je do działania.
  6. Ciepło – zimno, czyli zabawy temperaturą ciała 1-2 razy w tygodniu będą wspierać produkcję energii. Sauna czy kriokomora to idealny sposób na dodatkowe pobudzenie metabolizmu.
  7. Zniweluj stany zapalne. Toczące się stany zapalne to dla organizmu wielki wysiłek, a walka z nimi za pomocą zwiększonej ilość kortyzolu powoduje silne przemęczenie. Aby nie wspierać ich rozwoju, wyeliminuj z diety alergeny (gluten, kazeinę, lektyny, nadmiar Omega 6). Dodatkowo wspieraj regenerację dietą, np. poprzez dodanie Omega 9 i Omega 3 do jadłospisu.
  8. Wspomóż przesyłanie impulsów nerwowych i pracę obwodowego układu nerwowego. Tu, jak w punkcie wyżej, bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia podaż tłuszczów, zarówno jednonienasyconych, jak i nasyconych. Układ obwodowy, a zwłaszcza osłonki mielinowe, które odgrywają ogromną rolę przy przepływie impulsów, często ulegają zniszczeniom. Tłuszcze – z racji tego, że budują ich strukturę – pomagają również ją odbudować. Zadbaj o ich podaż w diecie.
  9. Wyeliminuje nadmiar cukrów, ponieważ szkodzą Twojemu organizmowi. W jaki sposób? Po pierwsze zbyt duża ich podaż wpływa degradacyjnie na procesy myślowe (wysoki poziom glukozy we krwi i tym samym wyrzut insuliny nie sprzyja skupianiu się i funkcjonowaniu mózgu), dodatkowo nadmiar cukrów powoduje powstawanie stanów zapalnych, które mocno osłabiają nasze zdolności regeneracyjne i propagują wysoki poziom kortyzolu.
  10. Zmniejsz ilość kofeiny. Nadmiar stymulacji wpływa niekorzystnie na wrażliwość receptorów, co „męczy je”. Im intensywniejsze i częstsze bodźce, tym bardziej przeciążony jest układ nerwowy; dochodzi do chronicznego przemęczenia.

Zapraszam do przeczytania drugiej części artykułu – JAK USPRAWNIĆ PROCESY MYŚLOWE?

Komentarze
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.