JAK USPRAWNIĆ PROCESY MYŚLOWE?
Pisałem już o niwelowaniu stanu przemęczenia – teraz pora na rozwinięcie tematu i kilka #TIP’ów jak wspomóc PRACĘ MÓZGU, SKUPIENIE i ZAPAMIĘTYWANIE.
Zaczniemy od pewnej zależności, o której musicie pamiętać:
- praca nadnerczy (degradowanych stresem)
- praca układu nerwowego (zakłócana trudami dnia codziennego, stymulantami, wysiłkiem – również fizycznym)
To wszystko wpływa na Wasze „samopoczucie umysłowe” i możliwości Waszego mózgu.
- Zredukuj stany zapalne w organizmie. Stan zapalny = kortyzol. Im mniej jednego, tym mniej drugiego. Według zasady przyczyna – skutek, celujemy w przyczynę. Zbijając zbędny kortyzol (usuwając przyczynę), pozbywamy się osłabienia organizmu.
- Omega 3, Turmeric z piperyną, Berberyna, Ashwagandha – idealnie sprawdzą się jako substancje „gaszące” stany zapalne.
- Okresowo wyrzuć z planu dnia największy stresor, jakim jest wysiłek fizyczny. Tydzień-dwa bez treningu nie sprawi, że stracisz formę, ale bardzo dobrze wpłynie na odciążenie organizmu i poprawę regeneracji. Poczytaj książkę, idź na spacer – terapia relaksująca.
- Popraw jakość snu, zmieniając godziny spania. Według naukowców, najlepszy czas regeneracji naszych nadnerczy (odpowiadających za prawidłowe wahania dobowe kortyzolu) przypada na godziny między 21:00 a 00:00. W tych godzinach staraj się już spać. Przesypiaj przynajmniej 8 godzin. Czy wiesz, że sen między 22:00 a 6:00 zregeneruje Cię lepiej niż np. między 2:00 a 10:00? Gwarantuję Ci, że obudzisz się z mózgiem lepiej przygotowanym do pracy
- Stosuj adaptogeny lub aminokwasy wspomagające pracę CUN (Centralnego Układu Nerwowego) i regenerujące go. Ashwagandha, Bacopa monnieri, Gotu Kola, różeniec górski, L-Teanina, glicyna – wszystkie one wpłyną korzystnie na wrażliwość receptorów, co wspomoże kontrolę nad odbieraniem bodźców zewnętrznych (a finalnie zmniejszy obciążenie układu nerwowego i stany zapalne), a także umożliwi lepsze wykorzystanie Twoich możliwości umysłowych, wpłynie na regenerację oraz przyczyni się do mniejszego obciążenia wyrzutami kortyzolu.
- Przykład: masz problem z reagowaniem nerwowo na niektóre sytuacje? Wesprzyj się dawką Ashwagandhy, np. 600 mg (15 kropli roztworu na alkoholu) 3 x dziennie, by zwiększyć wrażliwość na bodźce i tym samym obniżyć poziom reakcji stresowych, co pozytywnie wpłynie na niższy poziom kortyzolu!
- Wspomóż dietą pracę mózgu – to tu zaczyna się impuls. Tłuszcze z rodziny Omega 9 i nasycone (zwłaszcza MCT) będą dobrym sposobem na poprawę regeneracji mózgu (nie tyczy się to uszkodzeń mechanicznych) i usprawnienie jego pracy (myślenie, skupinie, zapamiętywanie). Włącz więc np. oliwę z oliwek, awokado, oliwki czy olej kokosowy w odpowiednich dawkach do swojego menu.
- Wspomóż „detoks” bardzo ciekawym składnikiem, pozytywnie wpływającym na pracę układu nerwowego np. przy odstawianiu używek (kawa, alkohol). Magiczna SULBUTIAMINA (wit. B1 w specjalnej formie) stymuluje do pracy CUN, pomagając w przetrwaniu okresu zmniejszania stymulantów poprzez regenerację receptorów, a także zwiększenie poziomu tiaminy w mózgu (jej niedobór powoduje zmęczenie). Dodatkowo podana przed snem poprawia jego jakość, a przed wysiłkiem umysłowym wspiera umiejętność skupienia się, zapamiętywania (poprawa funkcji Hipokampa).
- Popraw gospodarkę cukrową organizmu. Insulinooporność bardzo często powoduje problemy ze skupianiem się, a reakcje związane z podniesieniem poziomu insuliny mocno ograniczają pracę mózgowia. Redukcja glukozy w krwioobiegu i funkcjonowania odpowiedzi insulinowej wpłynie bardzo znacząco na poprawę pracy i funkcji myślowych/poznawczych. Zacznij więc od tej podstawowej regulacji odpowiednią dietą uwrażliwiającą Cię ponownie na węglowodany lub wspomóż się bazą insulinomimetyków, takich jak: berberyna, ALA, cynamon cejloński (więcej na ten temat napiszę na blogu).
- Uczucie zniechęcenia i problemy z myśleniem podczas skrajnej redukcji? Odpowiedzialny za to jest metabolizm i ilość ATP wytwarzanej prze mitochondria. Tu kluczową rolę w pobudzaniu organelli komórkowej odgrywają hormony tarczycy. Wspomóż jej pracę. Zastanów się, czy przypadkiem przyczyną braku energii, zmęczenia czy gorszej pracy mózgu nie jest problem tworzenia lub konwersji FT3/FT4. Więcej o dietoterapii chorób tarczycy i wspomaganiu jej pracy znajdziesz na moim blogu.
- Suplementuj kreatynę. To nie tylko popularny suplement na „większą masę mięśniową”. Kreatyna ma szerokie spektrum działania, wpływa zwłaszcza na układ nerwowy, począwszy od usprawnienia pracy istoty szarej w mózgu, po pobudzenie do pracy i aktywację białek odpowiedzialnych za odbudowę połączeń nerwowych! Same badania wskazują, że odpowiednia porcja kreatyny potrafi podnieść poziom serotoniny aż do 40%, obniżając stany depresyjne i wspomagając myślenie.
- Coś gotowego przed nauką?
- 300-600 mg sulbutiaminy
- 400 mg Gotu Kola
- 3 g Omega 3
- 800-1000 mg Ashwagandhy (15-20 kropli)
- 20 kropli Czarodzieja (suplement z gotową mieszanką adaptogenów)
- 5-10 g oleju kokosowego w celu poprawy „nośności” powyższych jako rozpuszczalnik
- (optymalnie) 400-600 mg Alpha GPC
Pamiętaj, że zanim ruszysz BICEPSEM, to warto najpierw ruszyć GŁOWĄ. Dla mnie osobiście praca nad możliwościami umysłowymi to obecnie priorytet. Dla większości z Was... myślę, że również powinno to być NO.1
Pierwszą część – CO ZROBIĆ, GDY JESTEŚMY PRZEMĘCZENI? – link do publikacji o tej tematyce