Załóż indywidualne konto na stronie i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów dostępnych tylko dla osób zarejestrowanych
zamknij
Blog

JAK USPRAWNIĆ PROCESY MYŚLOWE?

Autor: Paweł Głuchowski
27/03/2018

Pisałem już o niwelowaniu stanu przemęczenia – teraz pora na rozwinięcie tematu i kilka #TIP’ów jak wspomóc PRACĘ MÓZGU, SKUPIENIE i ZAPAMIĘTYWANIE.

Zaczniemy od pewnej zależności, o której musicie pamiętać:

 • praca nadnerczy (degradowanych stresem)
 • praca układu nerwowego (zakłócana trudami dnia codziennego, stymulantami, wysiłkiem – również fizycznym)

To wszystko wpływa na Wasze „samopoczucie umysłowe” i możliwości Waszego mózgu.

 1. Zredukuj stany zapalne w organizmie. Stan zapalny = kortyzol. Im mniej jednego, tym mniej drugiego. Według zasady przyczyna – skutek, celujemy w przyczynę. Zbijając zbędny kortyzol (usuwając przyczynę), pozbywamy się osłabienia organizmu.
  • Omega 3, Turmeric z piperyną, Berberyna, Ashwagandha – idealnie sprawdzą się jako substancje „gaszące” stany zapalne.
 2. Okresowo wyrzuć z planu dnia największy stresor, jakim jest wysiłek fizyczny. Tydzień-dwa bez treningu nie sprawi, że stracisz formę, ale bardzo dobrze wpłynie na odciążenie organizmu i poprawę regeneracji. Poczytaj książkę, idź na spacer – terapia relaksująca.
 3. Popraw jakość snu, zmieniając godziny spania. Według naukowców, najlepszy czas regeneracji naszych nadnerczy (odpowiadających za prawidłowe wahania dobowe kortyzolu) przypada na godziny między 21:00 a 00:00. W tych godzinach staraj się już spać. Przesypiaj przynajmniej 8 godzin. Czy wiesz, że sen między 22:00 a 6:00 zregeneruje Cię lepiej niż np. między 2:00 a 10:00? Gwarantuję Ci, że obudzisz się z mózgiem lepiej przygotowanym do pracy
 4. Stosuj adaptogeny lub aminokwasy wspomagające pracę CUN (Centralnego Układu Nerwowego) i regenerujące go. Ashwagandha, Bacopa monnieri, Gotu Kola, różeniec górski, L-Teanina, glicyna – wszystkie one wpłyną korzystnie na wrażliwość receptorów, co wspomoże kontrolę nad odbieraniem bodźców zewnętrznych (a finalnie zmniejszy obciążenie układu nerwowego i stany zapalne), a także umożliwi lepsze wykorzystanie Twoich możliwości umysłowych, wpłynie na regenerację oraz przyczyni się do mniejszego obciążenia wyrzutami kortyzolu.
  • Przykład: masz problem z reagowaniem nerwowo na niektóre sytuacje? Wesprzyj się dawką Ashwagandhy, np. 600 mg (15 kropli roztworu na alkoholu) 3 x dziennie, by zwiększyć wrażliwość na bodźce i tym samym obniżyć poziom reakcji stresowych, co pozytywnie wpłynie na niższy poziom kortyzolu!
 5. Wspomóż dietą pracę mózgu – to tu zaczyna się impuls. Tłuszcze z rodziny Omega 9 i nasycone (zwłaszcza MCT) będą dobrym sposobem na poprawę regeneracji mózgu (nie tyczy się to uszkodzeń mechanicznych) i usprawnienie jego pracy (myślenie, skupinie, zapamiętywanie). Włącz więc np. oliwę z oliwek, awokado, oliwki czy olej kokosowy w odpowiednich dawkach do swojego menu.
 6. Wspomóż „detoks” bardzo ciekawym składnikiem, pozytywnie wpływającym na pracę układu nerwowego np. przy odstawianiu używek (kawa, alkohol). Magiczna SULBUTIAMINA (wit. B1 w specjalnej formie) stymuluje do pracy CUN, pomagając w przetrwaniu okresu zmniejszania stymulantów poprzez regenerację receptorów, a także zwiększenie poziomu tiaminy w mózgu (jej niedobór powoduje zmęczenie). Dodatkowo podana przed snem poprawia jego jakość, a przed wysiłkiem umysłowym wspiera umiejętność skupienia się, zapamiętywania (poprawa funkcji Hipokampa).
 7. Popraw gospodarkę cukrową organizmu. Insulinooporność bardzo często powoduje problemy ze skupianiem się, a reakcje związane z podniesieniem poziomu insuliny mocno ograniczają pracę mózgowia. Redukcja glukozy w krwioobiegu i funkcjonowania odpowiedzi insulinowej wpłynie bardzo znacząco na poprawę pracy i funkcji myślowych/poznawczych. Zacznij więc od tej podstawowej regulacji odpowiednią dietą uwrażliwiającą Cię ponownie na węglowodany lub wspomóż się bazą insulinomimetyków, takich jak: berberyna, ALA, cynamon cejloński (więcej na ten temat napiszę na blogu).
 8. Uczucie zniechęcenia i problemy z myśleniem podczas skrajnej redukcji? Odpowiedzialny za to jest metabolizm i ilość ATP wytwarzanej prze mitochondria. Tu kluczową rolę w pobudzaniu organelli komórkowej odgrywają hormony tarczycy. Wspomóż jej pracę. Zastanów się, czy przypadkiem przyczyną braku energii, zmęczenia czy gorszej pracy mózgu nie jest problem tworzenia lub konwersji FT3/FT4. Więcej o dietoterapii chorób tarczycy i wspomaganiu jej pracy znajdziesz na moim blogu.
 9. Suplementuj kreatynę. To nie tylko popularny suplement na „większą masę mięśniową”. Kreatyna ma szerokie spektrum działania, wpływa zwłaszcza na układ nerwowy, począwszy od usprawnienia pracy istoty szarej w mózgu, po pobudzenie do pracy i aktywację białek odpowiedzialnych za odbudowę połączeń nerwowych! Same badania wskazują, że odpowiednia porcja kreatyny potrafi podnieść poziom serotoniny aż do 40%, obniżając stany depresyjne i wspomagając myślenie.
 10. Coś gotowego przed nauką?
  • 300-600 mg sulbutiaminy
  • 400 mg Gotu Kola
  • 3 g Omega 3
  • 800-1000 mg Ashwagandhy (15-20 kropli)
  • 20 kropli Czarodzieja (suplement z gotową mieszanką adaptogenów)
  • 5-10 g oleju kokosowego w celu poprawy „nośności” powyższych jako rozpuszczalnik
  • (optymalnie) 400-600 mg Alpha GPC 

Pamiętaj, że zanim ruszysz BICEPSEM, to warto najpierw ruszyć GŁOWĄ. Dla mnie osobiście praca nad możliwościami umysłowymi to obecnie priorytet. Dla większości z Was... myślę, że również powinno to być NO.1 

Pierwszą część – CO ZROBIĆ, GDY JESTEŚMY PRZEMĘCZENI? – link do publikacji o tej tematyce

Komentarze
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.