Załóż indywidualne konto na stronie i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów dostępnych tylko dla osób zarejestrowanych
zamknij
Blog

NIEDOBÓR SNU I JEGO WPŁYW NA NASZE ZDROWIE

Autor: Paweł Głuchowski
15/01/2018
 • SAMOPOCZUCIE
 • METABOLIZM
 • ZDROWIE

Temat, który poruszany jest regularnie, czyli czemu sen jest taki ważny?

Oczywiście wagi snu nie trzeba tłumaczyć, ale warto wyjaśnić czemu nam - osobo aktywnym powinno szczególnie zależeć by utrzymać właściwą ilość snu. Jak niedobory snu wpływają na nasze zdrowie i zachowanie hormonów.

 1. Krótki sen, a metabolizm. W momencie, gdy śpimy zbyt krótko nasz organizm mocno obniża poziom leptyny i hormonów tarczycy (FT4 i aktywnego FT3). Zarówno leptyna jak i hormony tarczycy są to tzw hormony metaboliczne, które w głównej mierze regulują nasze procesy gospodarki energetycznej, a wraz gdy podwzgórze i finalnie komórki otrzymują niską podaż tych hormonów zwalniane są procesy metaboliczne – wytwarzanie energii w mitochondriach.
 2. Wzrost łaknienia. Przy niskim poziomie Leptyny, mocno aktywny jest antagonista, a wiec Grelina – hormon głodu, co powoduje, że odczuwany większą potrzebę jedzenia. Wraz z greliną, nasze neurotransmitery – Neuropeptyd Y są aktywowane mocniej co finalnie powoduje wzrost łaknienia i chęci podjadania.
 3. Stres, a niedobory snu. W momencie, gdy mamy mocno ograniczoną podaż snu nasz układ nerwowy nie może się zregenerować w pełni. Pamiętajmy że regeneracja następuję przy mocno „wyciszonym” działaniu CUN i OUN, więc krótki okres tego „spoczynkowego stanu” powoduje że niezregenerowany układ nerwowy jest o wiele bardziej podatny na stres i obciążenia stresowe – stany zapalne.
 4. Problemy z kortyzolem. Jak często pisałem kortyzol to nie wróg, a hormon potrzebny. Główna jego rola będzie „gaszenie” stanów zapalnych, a w momencie gdy śpimy zbyt krótko ich ilość będzie potęgowana (patrz pkt 3) w takie sytuacji nadmiar kortyzolu, który produkują nadnercza doprowadzi do „przemęczenia ich” co finalnie zwiększy chroniczne zmęczenie i samopoczucie, a finalnie bezie prowadziło o permanentnych problemów układu hormonalnego.
 5. Brak libido i popędu seksualnego. Badania wskazały, że sen skrócony nawet o 2-3h może doprowadzić do zmniejszenia o połowę ilości testosteronu jaki produkujemy!! Co przełoży się na brak popędu, libido, a nawet bezpłodność i ogólne problemu natury seksualnej.
 6. Problemy z gospodarką cukrową. Jak napisałem wyżej, braki snu sprzyjają mocno podniesieniu poziom stanów zapalnych, co w przypadku komórek, przy permanentnie wysoko podniesionym takim stanie spowoduje „zamknięcie”i brak reakcji komórki na przyjmowanie glukozy, a finalnie zwiększoną produkcję insuliny i problem insulinooporności.
 7. Otyłość. Zerknijmy teraz na składową punktów powyżej. Zaniżony metabolizm, zwiększona chęć jedzenia, problemy natury gospodarki cukrowej. Składową tego będzie spożywanie nadmiaru kcal, których nie wykorzystamy energetycznie, a wręcz przeciwnie odłożą się one w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej.
 8. Regeneracja i poziom hormonu wzrostu. Jak wiemy największy wyrzut GH (Grow Hormone) mamy wieczorem i w nocy. Oczywiście nie są to ogromne ilości, ale niezbędne do spełnienia jego fizjologicznych funkcji. Analogicznie krótki sen, zwiększony poziom stresu, stany zapalne i podniesiony kortyzol nie będzie sprzyjał wyrzutowi GH. Dodatkowo weźmy pod uwagę zawyżony poziom insuliny, który mocno wpłynie na obniżenie GH, a my odczujemy bardzo słabą regenerację.
 9. Brak okresu u kobiet. Tak naprawdę tu już wiele tłumaczyć nie muszę. Składowa powyższych punktów to bardzo mocno zaburzona homeostaza organizmu. Utrzymanie możliwości prokreacji w stanie zachwiania hormonalnego, zaburzeń metabolicznych jest niemalże niemożliwe, gdyż w takim stanie organizm będzie mocno bronił się przed wydaniem na świat potomstwa (wewnątrz ustrojowe metody regulacji zatrzymają proces)
 10. Zwiększone ryzyko chorób autoimmunologicznych. Stany zapalne, degradacja układu nerwowego, a także obniżone możliwości regeneracji sprzyjają bardzo mocno rozwojowi chorób autoimmunologicznych jak np. Hashimoto
 11. Brak progresu sportowego. Tu wystarczy zadać pytanie. Jakim cudem przy problemie metabolicznym i wysokich stanach zapalnych organizm może zwiększać możliwości sportowe? Niestety brak snu hamuje Twój progres

Podsumowując, bez snu

Nasz stan zdrowia jest bardzo mocno zagrożony.

Zanim zacznijmy szukać MAGICZNYCH PIGUŁEK na poprawę zdrowia, metabolizmu, itp. zastosujmy prostą metodę – PÓJDŹMY SPAĆ 

Kto mnie zna, wie że zawsze zanim zacznę szukać przyczyn problemów zadaje pytanie – A ILE ŚPISZ???

Myślę, że po tym artykule, każdy z Was znajdzie plus kilka godzin na dobry sen, jak widzicie warto.

A może chcecie kilka porad jak „efektywniej regenerować się w czasie snu??”

Jeśli tak, to wiecie co robić –

 • proszę o komentarz,
 • udostępnienie znajomym
 • zapraszam do dyskusji
Komentarze
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.