Załóż indywidualne konto na stronie i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów dostępnych tylko dla osób zarejestrowanych
zamknij
Blog

WSPOMÓŻ SWÓJ METABOLIZM

Autor: Paweł Głuchowski
23/01/2018

JAK WESPRZEĆ PROCESY METABOLICZNE??

Zwiększ kaloryczność

Poziom metabolizmu upada, gdy jesteśmy w stanie niezapewnienia popytu na energie, nasz organizm zwalnia jej wytwarzanie. Na niskich kaloriach nie ma szansy odbudować procesów przemian energii.

Wejdź na dodatni bilans, by dać swoim mitochondriom nadwyżkę surowca do wytwarzania energii i sygnał o nadpodaży jedzenia (bezpieczny poziom energetyczny dostarczany z zewnątrz)

Zwiększ spożycie węglowodanów

Mimo wielu demonizacji węglowodanów to mimo wszystko najłatwiej dostępne dla nas źródło energii, które wpływa na szybkie odbudowanie zasobów energetycznych, rezerw i pobudza do pracy hormony odpowiedzialne za poziom metaboliczny.

Wspomóż bodziec dla leptyny i hormonów tarczycy

Nawiązując do punktu wyżej, mamy tu dwa podstawowe hormony, które można nazwać śmiało wymiernikami przemian metabolicznych.

Leptyna odpowiedzialna za dawanie sygnału o poziomie sytości i hormony tarczycy, które mocno korelują z właściwym poziomem metabolicznym. Oba co ciekawe mocno bodźcowane są węglowodanami (głównie glukoza, skrobia lecz NIE FRUKTOZA)

Chcesz wspomóc ich prace – zwiększ udział odpowiednich węglowodanów w diecie, ew można tez zadbać o poziom jodu, tyrozyny, selenu.

Dożywienie jakościowe

Samo dołożenie ryżu i kurczaka to nie rozwiązanie problemu. Możesz być na mocnym bilansie dodatnim, ale jeśli Twój organizm nie dostanie jakości pożywienia (bogatego w mikroelementy) nie ma szansy działać poprawnie.

Wzbogać swoją żywność w jakościowo wysokie, nieprzetworzone produkty o dużej zawartości mikroelementów (mówiąc obrazowo - bez nich kaloria, nie może być wykorzystana należycie)

Dodaj suplementacje wspomagająca prace mitochondriów

Mamy kilka przebadanych suplementów, które na pewno wspomogą pracę metabolizmu, a konkretnie mitochondriów, gdzie „tworzy się energia” : PQQ, Koenzym Q10, Ubiquinol, Witaminy z grupy B (głownie B12 w wersji metylowanej). Dorzuć powyższe do stałej suplementacji. Oczywiście dawki to kwestia mocno indywidualna.

Zniweluj stany zapalne w organizmie

Odpowiedzią na permanentnie szerzące się wymienione dolegliwości będzie nadmiar kortyzolu, który jest reakcją stresową na problemy i niejako obrońca organizmu.

Przy wysokim pułapie tego hormonu niestety nasz ,metabolizm może zwalniać, jako odzew obronny. Nie zbijaj wiec kortyzolu (on jest potrzebny!) – zniszcz przyczynę jego wydzielania, a organizm sam obniży jego ilość.

Popraw działanie jelit

Wszystko zaczyna się w jelitach! Braki w odżywieniu tak naprawdę często nawet przy dobrze zbilansowanych dietach wynikają z braku absorpcji składników z naszego przewodu pokarmowego.

Dożywienie komórek, mięśni, tarczycy, itd – zanim uzupełnisz braki, zastanów się czy nie tworzą się one nie w oparciu o uboga dietę lecz poprzez barierę wchłaniania. Detoksykacja, uzupełnienie flory bakteryjnej, wsparcie probiotyczne – to dobry początek

Zmień trening, postaw na intensywność

Trening to bodziec, w postaci zmuszenia metabolizmu do pracy na długo po wysiłku. Właściwy trening potrafi podbić nasze EPOC (potreningową konsumpcję tlenu) nawet na 20 godzin po skonczonej aktywność, tym samym zmuszając mitochondria do pracy.

Wniosek – wykonuj treningi dające mocny odzew metaboliczny, a takowe zawierają się w ramach wysokiej intensywności (duże obciążenia rzędu 70-100% Ciężaru maksymalnego), krótsze czasowo (max 45-60 min), wysiłki interwałowe. Chwilowo odstaw nisko intensywne aeroby

Zadbaj o hormony steroidowe

Zależnie od osoby i przypadku, mogą być różne drogi regulacji (mówię oczywiście o naturalnych metodach), najpierw jednak proponuje badania krwi i kontakt z osobą która właściwie zinterpretuje wyniki i dobierze terapię regulującą, w zależność w czym tkwi problem.

Zwiększ poziom nawodnienia organizmu i elektrolitów

Woda to biokatalizator, który począwszy od pracy jelit po mięśnie i mózg uczestniczy w każdej reakcji, pozwala na transport składników. Nie zapomnij o odpowiedniej podaży – zawłaszcza tyczy się to osób aktywnych

Komentarze
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.