Załóż indywidualne konto na stronie i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów dostępnych tylko dla osób zarejestrowanych
zamknij
Blog

Kawa - Warto spożywać! Przeczytaj dlaczego:)

Autor: Paweł Głuchowski
01/05/2018

Mamy obecnie powszechną nagonkę na kawę. Wielu trenerów żywieniowych stara się wykluczać kawę z codziennej „rutyny” swoich podopiecznych mocno demonizując jej rolę, ściągając ją niemalże do pułapu odpowiedzialnej za całe zło tego świata… Osobiście bardzo cenię sobie ten napój, a także pozytywne wartości jakie posiada oraz wnosi w naszą codzienność. Poniżej kilka cennych właściwości jakie posiada kawa.

1. Poprawia funkcje kognitywne, skupienie

Kofeina zawarta w kawie ma możliwość przekraczania bariery krew-mózg. Działa jak antagonista receptora adenozynowego, a ze względu na podobną strukturę do adenozyny, kofeina może wiązać się z receptorami, co daje możliwość zwiększenia uwalniania wielu neuroprzekaźników: acetylocholiny, noradrenaliny, dopaminy. Dzięki temu ma możliwość czasowego usuwania zmęczenia, polepsza koncentrację, zwiększa funkcje kognitywne, poprawia pamięć i zapamiętywanie.

2. Wpływa na lepszą regenerację mięśniową

Potreningowe podanie kofeiny (np. w formie kawy) znacznie poprawia szybkość uzupełniania glikogenu w mięśniach, co pozytywnie wpływa na regenerację, a także gotowość do kolejnej jednostki treningowej.

3. Jest idealną przedtreningówką


Sama kofeina nie bez przyczyny znalazła zastosowanie w produktach przedtreningowych. Dawka kofeiny może znacząco poprawić wyniki sportowe z racji odsunięcia progu zmęczenia (dłuższy wysiłek fizyczny), a także poprawić wyniki siłowe z racji stymulacji układu nerwowego. Skutkuje to większą aktywacją jednostek motorycznych, a tym samym generowaniem większej mocy maksymalnej.

4. Wspiera spalanie tkanki tłuszczowej

Kawa bardzo korzystnie wpływa na przyspieszenie procesów przemian metabolicznych, poprzez zwiększenie ciepłoty ciała, a także nasilenie pracy mitochondriów. Ponadto zwiększa możliwości wysiłkowe, co skutkuje wywołaniem większego deficytu energetycznego, poprzez zarówno większe możliwości treningowe jak i podejmowanie spontanicznych działań (NEAT).


5. Nasila pobór tkanki tłuszczowej

Zwiększa procesy lipogenezy, a także proces wyzbywania się wody z adipocytów, co skutkuje łatwiejszym poborem tłuszczu zapasowego jako źródła energii.

6. Zmniejsza ciśnienie krwi!

Kawa często oskarżana jest o problemy chorób ciśnienia, okazuje się jednak, że działa wręcz odwrotnie. Podniesienie ciśnienia krwi następuje jedynie bezpośrednio po spożyciu, natomiast po jej zmetabolizowaniu jest ono normowane. Długoterminowe picie kawy wpływa pozytywnie na zmniejszenie ciśnienia tętniczego - według badań -jedna filiżanka dziennie o 2%, dwie o 3% natomiast sześć aż o 8% (należałoby jednak nie przesadzać).

7. Stabilizuje poziom „dobrego cholesterolu”

Antyoksydanty zawarte w kawie poprawiają poziom cholesterolu całkowitego, podnosząc poziom frakcji HDL, tym samym poprawiając jej stosunek to uznanego powszechnie za „zły” LDL. Istnieją przesłanki, iż zmniejszają stany zapalne…

8. Kofeina, a uzależnienia

Badania sugerują, że kofeina ze względu na brak udziału w obrębie zależności od fizjologicznych skutków, nie spełnia kryteriów "środka uzależniającego”, a pozorne uzależnienie jest raczej nawykiem picia.

9. Kofeina, a niedobory magnezu

Badania wykazały, że popularne „wypłukiwanie” magnezu z organizmu występuje dopiero po spożyciu ok. 400 mg dziennie. Warto jednak zwrócić uwagę, że dawka 150 mg (2 espresso) może wpłynąć na niedobory wapnia, warto więc profilaktycznie skupić się na uzupełnieniu tego pierwiastka. Oczywiście do tematu należy podejść indywidualnie, a w myśl zasady „ Dawka tworzy truciznę” nie przesadzać z ilością kawy, a także zwrócić uwagę na pory jej spożycia, gdyż niektóre pozytywne aspekty jak np. pobudzenie, mogą bardzo zaburzyć cykl dobowy.

Komentarze
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.